يکشنبه ٢٣ مرداد ١٤٠١
اخلاق


رابطه درآمد کشورها با رضایت مردم از زندگی
کاهش خوشبختی با افزایش ثروت
یک گروه از محققان با بررسی پرسش نقش توسعه اقتصادی در احساس خوشبختی و رضایت از زندگی در نهایت اعلام کردند که ثروت می تواند خوشبختی به همراه داشته باشد اما این شرایط تنها زمانی عملی است که درآمد فرد بیشتر از 36 هزار دلار در سال باشد.به گزارش خبرگزاری مهر، اقتصاددانها با بررسی این پرسش که آیا توسعه اقتصادی توان خرید خوشبختی را دارد یا خیر به این نتیجه رسیده است که رضایت از زندگی درمیان افرای که در ثروتمندترین کشورها زندگی می کنند کاهش یافته است.
 ٠٥:١٦ - شنبه ٩ آذر ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>
اخلاق توليد و توزيع
معيار انصاف در كسب و كار اعلام هزينه ها در نماز جمعه
واقعا كالايي كه مي فروشيد چقدر تمام شده؟ آيا قيمتي كه روي آن گذاشي منصفانه است؟ امام رضا فرمود: باید کارهایتان را در نماز جمعه بگویید. کدام مدیر عامل و کارخانه هرکدام در نمازها آمدند و گفتند: آقا این جنسی که من تولید کردم، اینقدر مواد خامش است. اینقدر پول کارگر دادم، اینقدر پول مواد دادم، اینقدر هم برای حمل و نقل است. اینقدر هم برای انبارداری است، سود من هم اینقدر است. هرکس توانست سودش را در نمازجمعه بگوید، حلال است. امام رضا فرمود: هرچیزی را که رویش نمی‌شود در نماز جمعه بگوید، پیداست یک چیزی دارد. حضرت علی فرموده است زندگی با منافق شیرین‌تر از این است که با مردمی باشم که جنس مردم را انبار کند، برای اینکه یک زمانی گران شود بفروشد. ملاقات با منافق برای من بهتر است از ملاقات با محتکر است.
 ١١:٥٨ - جمعه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>
اخلاق حرفه اي در كسب و كار
اخلاق نيكو در بازار
در دنياي تجارت و بازرگاني حسب شرايط موجود رقابت وجود دارد و هر شركت سعي دارد نسبت به رقباي خود وضعيت بهتري را احراز نمايد. درگيرودار فعاليت‌هاي توليدي وبازرگاني تصميمات مختلفي اتخاذ ميشود واقدامات گوناگوني صورت مي‌گيرد ولي فعالان در اين عرصه اهم از مصرف‌كنندگان و توليد‌كنندگان همديكر را تحت نطر دارند و كارها و فعاليت‌هاي خارج از قاعده و اصول شناخته‌شده را مذموم و غيرقابل قبول ميدانند. در هر جامعه بر اساس شرايط همان جامعه ديدگاههاي حاكم و استانداردهايي در خصوص رفتار درست ونادرست وجود دارد كه از آن به اخلاق تعبير ميشود. همين معني اخلاق به عنوان اخلاق بازرگاني و تجارت (Business Ethics) در فعاليت هاي بازرگاني و توليدي حاكم است .
 ٢٠:٥٥ - پنج شنبه ١٠ اسفند ١٣٩١ - نظرات : ١متن کامل >>
مباني و اصول مشتري مداري در اسلام
درس هايي از اخلاق كسب و كار اسلامي
از نگاه اسلام؛ مشتري مداري را نوعي ارزش نهادن به انسان و تامين حوائج و نيازهاي او مي توان تعريف کرد. لذا با توجه به اينکه انسان موجودي است که در ديدگاه دين مبين اسلام اشرف مخلوقات و خليف الله مي باشد؛ فهم رهنمودها و اصول و مباني که دين اسلام در زمينه مشتري مداري دارد بايد مورد توجه سازمانها در جوامع اسلامي قرار گيرد.
 ١٧:١٤ - پنج شنبه ٤ آبان ١٣٩١ - نظرات : ٠متن کامل >>
اخلاق کسب و کار
آثار لقمه حرام
لقمه حرام آثار وضعی بسیار بدی در زندگی انسان بجای می گذارد. گذشته از این که مال حرام دل را تاریک می کند، موجب عدم استجابت دعا, عدم قبولی نماز, فاسد شدن نسل و بسیاری دیگر از مفاسد می شود.
 ١٠:٠٠ - جمعه ٦ مرداد ١٣٩١ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 صفحه بعدی >>