يکشنبه ٢٣ مرداد ١٤٠١
احكام


آيا مي توانيم كالاي انبارمان را بخاطر افزايش قيمت ها با سود بالا بفروشيم؟
حكم فروختن اجناس گران شده
از لحاظ شرعي اگر فردي مال خود را به قيمت زيادي بفروشد معامله باطل نيست و در شرع ما حد مشخصي براي سود ذكر نشده است اما ميزان آن را به عهده عرف گذاشته است و هر مقدار را كه عرف عموم مردم قبول كند منصفانه است وعدم اجحاف شرط صحت معامله نيست، اما موجب از بين رفتن بركت مال مي شود و خداوند عنايت خود را برمي دارد و بايد مالي را كه به قيمت كمتر خريداري شده با سود معقول بفروشند و اگر قرار است بيشتر سود بگيرد به حدي نباشد كه نسبت به قيمت خريد قبلي تفاوت فاحش كند ولي اگر كسي آن را بخرد و قلبا از اين قيمت راضي نباشد معامله باطل نيست .
 ٠٨:٢٨ - پنج شنبه ٤ آبان ١٣٩١ - نظرات : ٢متن کامل >>
احکام کسب و کار
خمس دادن از چه زمانی و چرا واجب می‌شود؟ نرم اقزار محاسبه خمس
خمس؛ یکی از فرایض دینی است که به هر فرد مکلف که دارای منبع درآمدی است و سود مضاف بر خرج دارد تعلق می گیرد.به تازگی نرم افزاری طراحی شده است که می توان به راحتی خمس اموال را توسط آن محاسبه کرد.
 ١٧:٢٦ - دوشنبه ٢ مرداد ١٣٩١ - نظرات : ٠متن کامل >>
احکام مالی
طریقه محاسبه خمس و سال خمسی
بنا بر فتوای فقهای امامیه هر فرد شیعی آزاد است که طی یک سال هر مقدار که متناسب با شأن و موقعیت خانوادگی و اجتماعی اوست، از در آمدها و سودهای مشروعی که از راه کسب و کار و تجارت و یا هدیه و ارث و وصیت و وقف به دست می آورد مصرف نماید، لیکن بر اوست که باقیمانده ی سود و در آمدهای سالیانه خود را در پایان هر سال معین نموده و یک پنجم آن را به عنوان خمس بپردازد.
 ١١:٥٠ - جمعه ٣٠ تير ١٣٩١ - نظرات : ٠متن کامل >>
فلسفه احکام مالي اسلام
فقر زدایی با پرداخت خمس و زکات توسط توانگران
شریعت مقدس اسلام حقوق واجبی مانند زکات و خمس و.. را بر عهده توانگران گذارده است. فلسفه اصلي پرداخت اين وجوه فقرزدايي از جامعه اسلامي است.
 ١٧:١٨ - پنج شنبه ٢٩ تير ١٣٩١ - نظرات : ٠متن کامل >>
احکام کسب و کار
راه هاي پاکيزه کردن اموال
در دين مقدس اسلام پاکیزگی نفس و جسم و غذای انسان از حلال کردن مال او به وجود می آید. اسلام پرداخت زکات و خمس، را از راه های پاک نمودن مال قرار داده است.
 ١٧:٠٤ - پنج شنبه ٢٩ تير ١٣٩١ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 صفحه بعدی >>