يکشنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٨
گفتگو


رابطه اخلاق و اقتصاد در اسلام
اخلاق اقتصادی مرز جامعه اسلامی و سرمایه داری
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به اينكه در قرآن و احاديث، رابطه نزديكي ميان اخلاق اجتماعي، سياسي و اقتصادي با عبوديت وجود دارد، گفت: اخلاق اقتصادي مرز تفاوت بين جامعه اسلامي با جوامع سرمايه‌داري و عقب‌مانده است.
 ٠٩:٢١ - جمعه ٨ آذر ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>
رابطه اخلاق و اقتصاد در جامعه اسلامی
اخلاق اقتصادی در جامعه اسلامی
علی رغم دستیابی بشر به استانداردهای بالا در مفاهیم مادی، یکی از مهمترین مشکلاتی که دیدگاه‌های فکری حاکم بر جهان با آن مواجه هستند، فقدان صلح و آرامش پایدار در جوامع مختلف است. بسیاری از اقتصاددانان اجتماعی، شکل‌گیری طبقات اجتماعی در جوامع بر اساس الگوی زندگی را ریشه این موضوع ارزیابی نموده و عوامل مختلفی مانند نژاد، مذهب و سیاست را بر شکل‌گیری طبقات اجتماعی موثر دانسته‌اند. در کنار موارد ذکر شده، شکاف هزینه‌های زندگی در میان افراد مختلف را باید یکی از مهمترین حلقه‌های شکل دهندة طبقات اجتماعی دانست.
 ٠٩:١٤ - جمعه ٨ آذر ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>
رابطه اخلاق و اقتصاد در اسلام
تاملي بر نسبت اخلاق و اقتصاد از ديدگاه اسلام
در عرصه اقتصاد اگر از منظر اخلاق وارد شويم با چه پرسش هايي ممکن است روبرو باشيم؟ به خصوص اگر اين پرسش ها را بر مبنايي بگذاريم که خاستگاه ديني هم دارد. سوال اول اينکه، آيا اساسا اخلاق و اقتصاد معنا دارد يا نه؟ آيا با مفهوم متعارضي روبه رو نيستيم؟ ممکن است بپرسيم عرصه اقتصاد چه طور عرصه اي است؟ مجموعه اي از افعال انساني؟
 ٠٨:٣٩ - جمعه ٨ آذر ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>
بانکداری اخلاقی و بانکداری اسلامی
كاركرد اخلاق در بانكداری اسلامی فراتر از بانكداری اخلاقی‌ مصطلح است
محمد طالبی، مديرعامل بانك كشاورزی، در بيست و سومين همايش بانكداری اسلامی به بيان سخنانی درباره نقاط مشترك و تمايزات بانكداری اخلاقی و بانكداری اسلامی پرداخت و اظهار كرد: بانكداری اخلاقی به معنای آن است كه در كنار موازين اقتصادی به معيارهای اخلاقی و ارزش‌ها نيز توجه كنيم
 ٠٤:٥٦ - دوشنبه ٤ آذر ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>
اخلاق بانکداری
بانکداری اسلامی فراتر از بانکداری اخلاقی
به گزارش بنکر (Banker)، دکتر ملکی نژاد در رادیو اقتصاد گفت: در بانکداری اخلاقی معمولاً بر مشتری مداری ، حفاظت محیط زیست و رعایت اصول اخلاقی رقابت در کنار سودآوری توجه می شود و امروزه به برند برترین بانک ها در کشورهای اروپایی و دیگر کشورها تبدیل شده است. ولی در بانکداری اسلامی هم به این موارد توجه درون زا شده و فضیلت های اقتصادی هم مد نظر است و ایران هم سابقه 60 ساله در این زمینه دارد.
 ٠٤:٢٧ - دوشنبه ٤ آذر ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 صفحه بعدی >>